Kahvaltıların Vazgeçilmezi Zeytin Çeşitleri ve Zeytin Fiyatları

Kahvaltıların vazgeçilmezi zeytin çeşitleri yüzyıllardan bu yana sofralarımızda yer alan ve tüm dünyada tüketilen bir besindir. Zeytinin insanlar için önemi oldukça büyüktür zeytin ve zeytin dalı aynı zamanda bolluk ve barış simgesidir. Zeytin ağaçları bereketin simgesi olarak kabul edilir. Başta kahvaltılar olmak üzere sofralarımızın baş tacı olmaktadır. Kahvaltı dışında da pek çok gıdada kullanılmaktadır.

Her damak zevkine hitap eden zeytin çeşitleri bulunmaktadır. Bununla beraber zeytin doğal ürünlerarasında yer almakta olup, kalp dostu bir besin olma özelliğini taşımaktadır. Yazımızn devamında zeytin çeşitlerini ve onlar hakkındaki bilgileri bulabilirsiniz.


Ayvalık Zeytini

Yağlık zeytinler arasında yer alan Ayvalık zeytinin yüzde 27'si yağdır. Bu zeytinle üretilen zeytinyağları altın sarısı renginde olur. Meyve kokusu baskın olan Ayvalık zeytininin aromatik ve hoş bir kokusu bulunmaktadır. Bu Kaliteye uygun zeytinyağı fiyatları ile satılmaktadır. Meyvesi olgunlaştıkça en son evrede etli kısmının rengi pembe renkte olur. Ülkemizde birçok kişinin tercih ettiği bu zeytin çeşidi sofralık kıvamı yakaladığında sele olarak adlandırılmaktadır.


Memecik Zeytini

Memecik zeytini organik zeytin çeşitleri arasında yer almakla birlikte aynı zamanda gülümbe, şehir yağlık ve tekir gibi isimlerle de bilinir. Meyve kısmı açısından iri zeytinler arasında yer alır. Hem sofralık hem de yağlık olarak kullanılan bir zeytin türüdür. Bu zeytinden elde edilen zeytinyağı koyu yeşil bir renge sahiptir.  Olgunlaşma döneminde hem siyah hem de yeşil olmak üzere iki farklı şekilde toplanmaktadır. Yeşil olanları İspanyol usulü hazırlanırken, siyah olanları sofralık zeytin olarak hazırlanır.


Domat Zeytini

Domat zeytini ülkemizde yaygın bir şekilde yetiştirilir ve doğal ürünlerarasında yer alması nedeniyle yoğun ilgi görür. Manisa ve İzmir'in birçok ilçesinde bu zeytin türü özel bir şekilde yetiştirilmektedir. İri meyveli bu zeytin türü ortalama %20 yağ içermektedir. Bakkal, market ve şarküterilerde içine biber ve badem doldurularak dolgulu olarak satılan zeytinler bu türden elde edilmektedir.


Çekişte Zeytini

Çekişte zeytini iri meyveli zeytinler arasında yer almakta olup, firma olarak da adlandırılmaktadır. İzmir Ödemiş, Torbalı ve Kiraz ilçeleri ile birlikte Aydın'da Sultanhisar, Nazilli ve Yenipazar ilçelerinde yetiştirilmektedir.


Eşek Zeytini

Hem çekirdeği hem de etli kısmı iri bir zeytin türüdür. İzmir Ödemiş'te en fazla görülen zeytin türü olan bu besin %21 oranında yağ içermektedir. Etli kısmı aşırı sert olduğu için uzun süre bekleme özelliğine sahiptir.


Gemlik Zeytini

Ülkemizin genelinde en çok talep edilen organik zeytin çeşitleri olmakla birlikte Gemlik zeytini ilk akla gelen zeytin türü olmaktadır Marmara Bölgesi'nde yetiştirilen ve Türkiye'nin birçok yerine gönderilen Gemlik zeytini hem sofralık hem de yağlık tercih edilen Bir zeytin türüdür Bu yüzden sofralık üretim fiyatları ile zeytinyağı fiyatları farklılık göstermektedir.
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.