Organik Zeytin Nedir ?

Geçmişten bugüne kadar sofralarımıza lezzetini katmaya devam eden zeytin Akdeniz uygarlıkları için sembolik bir anlam barındırmaktadır. Yüzyıllardır değerini korumakta olan zeytin, Anadolu’daki ilk medeniyetlerin temel ticaret ürünü olarak bilinmektedir.  Zeytin sadece sofralarımızı tatlandırmakla kalmayıp aynı zamanda hayatımızın her alanında sıklıkla karşımıza çıkan bir üründür. Doğanın mucizesi olarak adlandırılmakta olan zeytinden elde edilen organik zeytinyağları ve zeytinyağlı doğal bakım ürünleri günlük yaşantımızda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Doğal ve organik zeytinden üretilmekte olan bu organik ürünler sağlık açısından bizlere pek çok fayda sağlarken aynı zamanda cildimizin beslenmesine ve hem daha güzel hem de daha sağlıklı bir cilt yapısına sahip olmamızı sağlamaktadır. Organik zeytinden üretilen zeytinyağı fiyatları diğer yağlara göre daha yüksektir. Türkiye’de organik zeytin üretimi günden güne artış gösteriyor olsa da henüz tam anlamıyla istenilen aşamaya erişilemedi. Organik zeytinler büyük bir titizlik ile toplanarak işlenmekte ve hiçbir katkı maddesi kullanılmadan sofralarımıza ulaşmaktadır. Hem lezzeti hem de sağlamış olduğu büyük ve şifalı faydaları ile zeytin hayatımızda büyük bir öneme sahiptir. Zeytinyağı fiyatları için doğal üretim ürünlerini incelemeniz çok daha faydalı olacaktır.

Organik Zeytin Çeşitleri

Türkiye’de günden güne artış göstermekte olan doğal ve organik tarım yöntemleri organik zeytin ve organik zeytinyağı ürünlerinin de çeşitlenmesine büyük katkı sağlıyor. Büyük bir titizlik ile işlenerek üretilen organik zeytinler türlerine göre ayrılarak ağaçlardan sofralara uzanıyor. Zeytin çeşitlerine şöyle bir göz atacak olursak;

Organik Siyah Zeytin: Genel olarak ege bölgesinde üretilmektedir ve paketlenme esnasında az miktarda organik zeytinyağı ilavesi yapılabilmektedir.

Organik Çizik Pembe Zeytin: Salamura olarak hazırlanan çizik pembe zeytin genel olarak Datça’da yetiştirilir ve Ayvalık türü organik zeytin olarak da bilinmektedir.

Organik Yeşil Zeytin: Organik yeşil zeytin en çok tüketilen zeytin çeşitleri arasında yer almaktadır. Datça’da yetiştirilen organik yeşil zeytin elle dikkatli bir şekilde tek tek toplanarak ayrılır ve çizilerek salamura olarak hazırlanır.

Organik Zeytin İle Normal Zeytin Arasındaki Fark Nedir?

Piyasada satışa sunulmakta olan zeytin türleri arasında organik zeytin bulmak ve hatta organik ürünler bulmak günümüzde biraz zor olsa da organik ürün şarküterilerden temin edilebilmektedir. Organik zeytinleri evde kendiniz de yapabilirsiniz. Evde organik zeytin yapımı aslında düşünüldüğü kadar da zor değil. Zeytin türüne göre su, tuz ve limon kullanarak evde doğal zeytin yapımını kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Organik zeytinher zaman diğer zeytinlere oranla çok daha lezzetlidir.

Doğal olarak üretilen zeytinlerin çekirdekleri diğer hazır zeytinlere oranla  daha kahverengi bir yapıdadır. Dışarıdan alınan zeytinlerin çekirdekleri ise siyaha dönük ve daha koyu renk tonuna sahiptir. Bunun yanı sıra organik zeytinlerde çok aşırı tuz yoktur ve zeytini yerken ağızda doğal bir tat bırakarak kendini belli eder.
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.