Zeytinyağı Tüketiminin İnsan Sağlığına Olumlu Etkileri

Zeytinyağı tüketiminin insan sağlığına birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Yemek kültürümüzde yer alan besin ve gıdaların arasında doğal ürünler olarak zeytinyağı her zaman sofralarımızda kendine yer bulmaktadır. Mutfaklarımızda zeytinyağı eksik olmayan ürünler arasında yer almaktadır. Zeytinyağı çeşitleri her biri farklı özelliklerde olduğu için faydaları da farklıdır.

 

Kalbin Sağlıklı Olmasını Sağlar

 

Zeytinyağı kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlar. Aynı zamanda hipertansiyonu da düzenler. Zeytinyağı ile ilgili son yıllarda yapılan çalışmalarda ekstra sızma zeytinyağının kardiyovasküler açıdan riskleri azalttığı tespit edilmiştir. Diyabette ise glikoz metabolizması yönünden düzenleyici bir görevi bulunmaktadır.  

 

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından yapılan çalışmalarda, günlük olarak 2 yemek kaşığı zeytinyağı tüketiminin tekli doymamış yağ asitleri nedeniyle koroner kalp hastalıkları oluşumunu azalttığı belirlenmiştir. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü kalp hastalıkları ve kalp krizi geçirme riskinin en alt seviyede olduğu bölgeyi Girit olarak belirlemiştir. Bunun en büyük sebebi olarak zeytin çeşitleri ve zeytin ürünleri açısından Girit adası Bölgesi'nin temel yağ olarak zeytinyağı kullanmakta olması belirtilmiştir.  

 

Kansere Karşı Koruma Sağlar

 

Oleik asit açısından zeytinyağı çeşitleri oldukça zengin bir kaynaktır aynı zamanda w-6 ve w-3 yağ asitleri açısından da önemli bir olmaktadır. Böylece damarlarda plak oluşturan kötü yoğunluklu kolesterol miktarını azaltır. Yüksek yoğunluklu kolesterol miktarını arttırarak, toplam kolesterol derecesini düşürme açısından önemli bir etkiye sahiptir. Bazı kanser tipleri riskimi azaltmak için önemli bir görevi vardır içeriğinde bulunan temel bileşikler kolorektal kanser hücre tiplerine olumlu yönde etki etmektedir. Tüm bunların dışında göğüs sindirim sistemi akciğer ve prostat kanserlerinin girişim risklerini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Özellikle kadınları ilgilendiren meme kanserine karşı koruyucu bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Meme kanserine karşı kadınlara günde 30,5 gram zeytinyağı tüketimi tavsiye edilmektedir. 

 

Yaşlanmayı ve Kabızlığı Önler

 

Yüksek oranda E vitamini içermesi nedeniyle zeytinyağı güneş ışınlarına karşı cildi korur. Aynı zamanda rüzgar gibi dış etkenlere karşı da cilt için koruma sağlamaktadır. Antioksidanlar açısından oldukça zengin doğal ürünlerolan zeytinyağı, bu sayede doğal yaşlanma sürecini yavaşlatır. Cilde doğal bir parlaklık vererek saçlara da faydalı olmaktadır.  

 

Kabızlık problemi yaşadığınızda zeytinyağı iyi bir çözüm olacaktır. Çünkü zeytinyağı sindirim ve boşaltım sistemlerinin daha rahat bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Kaliteli zeytin çeşitleri ile üretilen Zeytinyağı içeriğindeki antioksidanlar, bağırsakların temizlenmesini sağlayarak sindirim sistemini daha hızlı çalıştırır. Böylece kabızlık sorunu ortadan kalkar. 

 

Kaliteli Zeytin Yağları İçin Firmamıza Başvurun

 

Kaliteli zeytinyağları üretimine uzun süreden beri gerçekleştiren firmamız, sizlere uygun zeytinyağı fiyatları ile tüm ürünlerini ulaştırmaktadır. Türkiye'nin neresinde olursanız olun ürünlerimizi kargo yoluyla sizlere ulaştırmaktayız. Web sitemizde yer alan iletişim bilgilerimiz ve telefon numaralarımızdan firmamıza sipariş ve bilgi talebi için ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.